Marka Press Bilişim Yazılım Tanıtım Tasarım Hiz. San. Tic. Ltd. Şti

15 Ocak

Kurumsal web siteleri, tek bir hedefle birleştirilen geniş bir web sitesi kategorisini oluşturur: tek bir ürüne veya alt markaya odaklanmak yerine bir şirketi bir bütün olarak tanıtır. Web sitesinin önemi tam olarak bu noktada ortaya çıkmaktadır. Çoğu web stüdyosu ve müşterileri kurumsal web sitelerini reklam web siteleriyle karıştırır, fakat bu iki tarz birbirinden tamamen farklıdır. Promosyon web siteleri belirli bir ürüne odaklıdır ve en önemli ölçütü o ürünün satışlarındaki artış olacaktır.

Ancak bir şirket birden fazla marka, ürün, hizmet veya faaliyetle ilişkilendirildiğinde, iş alanlarını farklılaştırmalı ve yatırımcıları çekmeye ve hissedarlara raporlamaya odaklanmalıdır. Tek bir tanıtım web sitesinin başa çıkamayacağı şey budur. O halde kurumsal bir web sitesinin yerine getirmesi gereken hedefleri sıralayalım:

  • Ölçek düzeyini temsil eder. İlk bakışta, işin büyük ve gelişen olduğu açık olmalıdır.
  • tibar kazandırmak. Siteniz, ziyaretçilerinin firmanızın iyi niyetli ve kusursuz iş ahlakına sahip olmasını sağlamalıdır.
  • Akış güveni. Şirketin neden birlikte çalışmak ve birlikte çalışmak için harika olduğunu göstermek.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kurumsal web siteleri bir şirketin ürün veya hizmetlerine değil, kendisine odaklanır. Bu nedenle, orada nadiren reklamlar, müşteri geri bildirimleri ve çevrimiçi mağazalar bulacaksınız. Böylelikle neden web sitesi yaptırmalıyız sorusuna da yanıt vermiş oluruz. Kurumsal web sitesi içeriği müşteriler ve tüketiciler için değildir. Peki kime yöneliktir ve web sitesinin artıları nelerdir?


Hissedarlar, yatırımcılar ve ortaklar. Bu insanlar ürünleriniz veya markalarınızla gerçekten ilgilenmiyor. Sizin finansal başarılarınızın gidişatında olmak istiyorlar. Kurumsal web sitenizde beyanlar, endeksler ve operasyon raporları yayınlamak onlara bu fırsatı verecektir.

Basın ve kitle iletişim araçları Tanıtımınızı ve şirketinizin basında nasıl yer aldığını izlemelisiniz.

Personeliniz. İnsanlar ailenin bir parçası olduklarını hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Kurumsal web sitenizdeki bir ekip sayfası, şirketin sıkı çalışmalarına ve ortak amaca katkılarına değer verdiğini ve değer verdiğini gösterecektir.

Potansiyel çalışanlarınız. Sizin ölçeğinizde bir şirket kesinlikle genç yetenekler için staj ve kariyer fırsatları sunuyor. Bu tarzdaki kariyer fırsatlarını yönetmek adına kurumsal web sitesi oldukça elverişli bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde yeni işe alımlarınız aynı anda tüm işletmelerinize fayda sağlayabilir. Bu da web sitesinin artıları olarak söylenebilir.

Kamu ve hükümet yetkilileri. Başarılı bir işletme her zaman bulunduğu ülkedeki yetkililerin dikkatini çeker. Bu sebepten dolayı kurumsal bir web sitesi, bu tarz yetkililerin iş hakkında edinmek isteyecekleri tüm bilgileri içermelidir. Ne kadar net ve önemli bilgi verirseniz, işletmenizin uğraşması muhtemel olan resmi denetimler ve teftişler o kadar az olur.

Rakipleriniz. Evet bu doğru. İş rakipleriniz, yalnızca kurumsal web sitenize bakarak şirketinizin ölçeğini, cesaretini ve hırsını anlamalıdır. Web sitenizi onlarınkinden daha iyi hale getirmeyi başarırsanız, bu size bir başka rekabet avantajı sağlayacaktır.