Marka Press Bilişim Yazılım Tanıtım Tasarım Hiz. San. Tic. Ltd. Şti

9 Ocak

Mobile uygulama geliştirme, mobil cihazlarda çalışması amaçlanan ve bu ürünlerin benzersiz özelliklerinden ve donanımlarından yararlanmak için optimize edilmiş yazılımların oluşturulmasıdır. Mobil uygulamalar Google Play ve Apple Store içerisinde listelenir ve Android, ios işletim sistemine sahip telefonlar ile entegre şekilde çalışır.


Geliştiricilerin oluşturduğu mobile uygulama türleri arasında yerel uygulamalar, karma uygulamalar ve HTML5 uygulamaları bulunur.


Akıllı telefonların ve tabletlerin artan popülaritesi nedeniyle, mobil uygulama geliştirme, giderek daha popüler bir yazılım oluşturma aracıdır.


Bu üretken ve büyüyen endüstri, tüketiciler kendilerini masaüstü bilgisayardan ayırıp mobil cihazlarına yöneldikçe, pazarın her köşesinden işletmeleri kendine çekmiştir.


Mobil uygulamaların yaratılmasının köklerinin çoğu geleneksel yazılım geliştirmededir. Ancak nihai sonuç, mobil cihazların benzersiz özelliklerini ve donanımını kullanması amaçlanan bir yazılımdır. Modern akıllı telefonlar Bluetooth, NFC, jiroskopik sensörler, GPS ve kameralarla donatılmıştır. Sanal veya artırılmış gerçeklik, barkod tarama ve daha fazlası için kullanılabilirler. Mobil uygulamalar, söylemesi yapmaktan daha kolay olan tüm akıllı telefon özelliklerini kullanmalıdır.


En popüler işletim sistemleri olan iOS ve Android, programcılara sunulan mobil uygulama geliştirme türlerini standartlaştırma konusunda mükemmel bir iş çıkarmış olsa da, uygulamalar yine de değişebilir. İşte bazı mobil uygulama türleri:


Yerel uygulamalar Bunlar, mobile yazılım geliştirme araçları ve bu işletim sistemleri tarafından desteklenen diller kullanılarak belirli bir platform (iOS veya Android) için oluşturulmuş uygulamalardır. iOS, Xcode ve Objective-C'yi kullanırken Android Eclipse ve Java'yı kullanır.


HTML5 uygulamaları Web teknolojilerinin neredeyse evrensel standartlarına (HTML5, JavaScript ve CSS) dayanan bu mobil uygulama türü, mobil geliştirme için bir kez yaz, her yerde çalıştır yaklaşımını benimser. Bu çerçevede geliştirilen uygulamalar birçok platformla uyumludur ve her işletim sisteminde eksiksiz işlevsellik sağlamak için yalnızca minimum değişiklik gerektirir.


Hibrit uygulamalar Bu uygulamalar, yerel sistemde geliştirilen ve içine bir HTML5 uygulamasının yerleştirilmesini mümkün kılan bir kapsayıcının oluşturulmasını gerektirir. Bu, uygulamaların her yerel sistemin çeşitli ve benzersiz öğelerini kullanmasına olanak tanır. Kendi markalı uygulamanızı oluşturmadan önce, daha fazla etki için mevcut uygulamaları kullanmayı düşünün.